Dynamiczny rozwój medycyny z każdym rokiem dostarcza nam kolejne rozwiązania, o których nawet nie pomyślelibyśmy kilka lat temu. Istnieją metody, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Poznaj je koniecznie!

Krok pierwszy

Oznaczenie grupy krwi i badanie przeciwciał

Kobieta w ciąży oraz ojciec dziecka, do 12 tygodnia powinni mieć oznaczoną grupę krwi. Dzięki temu w odpowiednim czasie dowiedzą się, czy istnieje ryzyko konfliktu serologicznego. Jeśli potwierdzi się ryzyko wystąpienia konfliktu – należy wówczas wykonać test na obecność przeciwciał, czyli tzw. odczyn Coombsa, który pozwala na wykrycie choroby hemolitycznej płodu i noworodka.

Krok drugi

Profilaktyka polegająca na podaniu immunoglobuliny anty-D

Preparat ten podawany jest kobietom w ciągu 72 godzin po porodzie. Jeśli do organizmu kobiety przedostały się krwinki płodu, immunoglobulina anty-D zneutralizuje je i kobieta nie wytworzy przeciwciał tak groźnych dla dziecka. Aby zwiększyć efekty profilaktyczne, podaje się ją nie tylko po porodzie, ale również między 28 a 30 tygodniem ciąży. Bardzo ważne jest, aby immunoglobulinę anty-D podać nie tylko w ciąży i podczas porodu, ale również po poronieniach, usunięciu ciąży pozamacicznej i inwazyjnych zabiegach wewnątrzmacicznych.