Poród to piękny moment w życiu każdej mamy. Przychodzi na świat dziecko, które wywróci jej codzienność do góry nogami. Ale poród to też ogromy wysiłek dla organizmu mamy. Nie ma jednego scenariusza, nie ma modelowego przebiegu, nie wszystko możemy przewidzieć. Dlatego poród to wielki stres. Szczególnie ten pierwszy, gdy nie do końca wiemy co nas czeka. Ale jest recepta na zmniejszenie tego stres. Trzeba być dobrze przygotowanym! Począwszy od przygotowania fizycznego, dalej psychicznego, aż w końcu – nazwijmy to organizacyjnego!

Po pierwsze: silne ciało, elastyczne mięśnie, dobra kondycja

Już na etapie przygotowania się do ciąży w artykule: Macierzyństwo – świadomy wybór czyli jak przygotować się do ciąży – zaznaczaliśmy jak ważna – zwłaszcza w tym okresie – jest rola silnego i zadbanego ciała. Opisane w artykule aktywności polecamy kontynuować również w czasie ciąży, jeśli lekarz pozwoli. Szczególnie polecana jest joga, relaksacyjne masaże na bóle kręgosłupa oraz zbawienny basen, który pozytywnie wpływa na przebieg porodu.

Po drugie: spokój, optymizm, skupienie

To bardzo ważne aspekty życia zwłaszcza wśród kobiet, które za chwilę mają urodzić swoje dziecko i w których głowach kłębią się różne myśli i obawy. W tym pięknym okresie oczekiwania, należy zdecydowanie unikać słuchania przykrych historii i doświadczeń, a skupić na dostarczaniu sobie jak najwięcej pozytywnych emocji. To jest Twój czas, a więc rozpieszczaj się, sprawiaj sobie jak najwięcej przyjemności, czerp radość z otaczających rzeczy, uśmiechaj się ☺. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i z którymi czujesz się komfortowo. Warto również znaleźć osobę, która będzie Twoją mentorką porodową, np. doulę, która poprzez własne doświadczenia będzie Twoim wsparciem podczas porodu.

Po trzeci: wzorcowo spakowana walizka

Pakując walizkę, dopilnuj aby znalazła się w niej teczka z wynikami Twoich badań oraz dowód osobisty! Jeśli ten etap masz już ogarnięty, śmiało możesz zacząć pakować torbę do szpitala dla siebie i dla swojego maluszka.

Co muszę zabrać do szpitala?

  • wygodne ubrania (luźne koszulki, komfortowa bielizna, szlafrok, bluza, kapcie i klapki pod prysznic)
  • kosmetyki (najlepiej bezzapachowe: woda termiczna, mydło, szampon, pasta do zębów, szczoteczka, środki do dezynfekcji i pielęgnacji)
  • wkładki laktacyjne
  • gumka do włosów lub spinki
  • ciemne ręczniki
  • podkłady na łóżko, ładowarka do telefonu, słuchawki
  • jedzenie i picie – woda mineralna i zdrowe przekąski

Co zabrać do szpitala dla noworodka?

  • kilka kaftaników, śpioszków, czapeczek bawełnianych, skarpetek i rękawiczek
  • pieluszki w najmniejszym rozmiarze
  • pieluchy tetrowe
  • kocyk
  • ręcznik z kapturkiem i rożek noworodkowy
  • kosmetyki pielęgnacyjne: nawilżane chusteczki, kremy do pielęgnacji pupy oraz przeciw oparzeniom

Nie warto zabierać do szpitala zbyt wielu rzeczy. Zabierzcie tylko te niezbędne. Dzięki temu zminimalizujecie kontakt rzeczy maluszka ze znajdującymi się w szpitalu bakteriami. Jeśli o czymś zapomnicie, nie ma tragedii – wyślecie tatusia, dając mu tym samym możliwość odreagowania szpitalnej nerwówki:).

I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, szczególnie dla naszych mam Rh -. Zadbaj i upewnij się, że otrzymasz zastrzyk immunoglobuliny anty-D po porodzie. Obowiązkowo porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem przed porodem oraz poinformuj personel medyczny o ryzyku wystąpienia konfliktu serologicznego. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Więcej o bezpłatnym zastrzyku immunoglobuliny anty-D znajdziesz w zakładce: Bezpłatna profilaktyka.

Źródła:
https://www.rodzicpoludzku.pl/. Data wejścia 5.06.2019 r. 2. https://mamaginekolog.pl/. Data wejścia: 5.06.2019 r.