Czas, gdy liczba nieplanowanych ciąży przewyższała ilość tych zaplanowanych minął. Ciąża i macierzyństwo coraz częściej jest wynikiem dobrze przemyślanych decyzji. Kobiety, a właściwie pary, świadomie pochodzą do roli rodzica. Zapewnienie idealnych warunków do rozwoju dziecka – zaczyna się dużo wcześniej niż po poczęciu.

Ciąża i poród stanowi duże obciążenie fizyczne dla kobiety, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zadbać o organizm. Przygotowania warto zacząć minimum pół roku przed ciążą. Aby organizm był zdrowy i silny warto zastosować się do zaleceń z poniższej listy. Przygotowaliśmy dla Ciebie dekalog najważniejszych spraw do załatwienia, w drodze do zastania mamą.

  1. Pełna kontrola stanu zdrowia
    Zrób kompleksowe badania. Zachęć do tego również przyszłego tatę.
    Następnie wybierz poradnię NFZ. Zapewni Ci to bezpłatny dostęp do profilaktyki śródciążowej.
  2. Wybierz zaufanego ginekologa, który poprowadzi Twoją ciążę
    Porozmawiaj z nim o swoich planach. Poproś o wskazówki i rady. Nie bój się pytać. Wykonaj podstawowe badania, aby wykluczyć ewentualne infekcje. Jeśli przyjmujesz leki – skonsultuj ze specjalistą ich wpływ na planowaną ciążę.
  3. Pamiętaj o badaniach krwi: Twojej i partnera
    Bardzo ważne jest, aby znać swoje grupy krwi. Jeśli oboje z partnerem macie różne grupy – warto dowiedzieć się, czy ich połączenie niesie ze sobą jakieś zagrożenia. Gdy kobieta ma np. grupę krwi Rh- a przyszły tata Rh+ występuje ryzyko konfliktu serologicznego. W takim przypadku trzeba zgodnie z profilaktyką śródciążową przyjąć zastrzyk immunoglobuliny anty-D między 28 a 30 tyg. ciąży, w dawce 300 uq. Jeśli prowadzisz ciążę w poradni NFZ – taki zastrzyk otrzymasz bezpłatnie. Więcej o konflikcie serologicznym znajdziecie w zakładce: Wszystko o konflikcie serologicznym
  4. Zaplanuj wizytę u stomatologa
    Zadbaj o swoje zęby. To bardzo ważny punkt w planowaniu ciąży. Niewyleczone zęby oraz stan zapalny jamy ustnej może utrudniać zajście w ciążę. Za próchnicę zębów odpowiadają bakterie, które mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych w jamie ustnej oraz które mają negatywny wpływ na organizm ciężarnej, a co za tym idzie – na płód również.
  5. Zadbaj o zdrową dietę
    Twój organizm powinien przygotować się na duży wysiłek związany z ciążą, porodem oraz karmieniem piersią. Odpowiednie odżywianie jest jednym z najważniejszych składowych tego przygotowania. Racjonalnie układaj swój jadłospis. Wybieraj urozmaicone posiłki, które dostarczą Ci białka, węglowodanów złożonych, dobrej jakości tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Jedz regularnie. Zrezygnuj z fast foodów oraz słodkich, kolorowych napojów. Kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zażywaj kwas foliowy. Ma on zbawienny wpływ na układ nerwowy dziecka. Pamiętaj też o piciu wody.
  6. Popracuj nad kondycją fizyczną
    Im silniejsze mięśnie, tym poród będzie mniejszym obciążeniem dla Twojego organizmu. Wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia Ci przyjemność. Jazda na rowerze, bieganie, pływanie, fitness czy zajęcia taneczne – wszystko będzie działało na Twoją korzyści. Warto też popracować nad rozciąganiem. Może joga? Polecamy. Ćwiczenia będziesz mogła kontynuować będąc już w ciąży oraz wrócić do nich w niedługim czasie po porodzie.
  7. Zadbaj o prawidłową ilość snu
    To najlepsza regeneracja całego organizmu. Staraj się sypiać minimum 8 godzin na dobę. Oprócz ilości snu, zadbaj też o jego jakość. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu sypialni przed snem. Zrezygnuj z patrzenia w telefon. Zamiast tego odpręż się przy dobrym filmie lub lekturze. Zrelaksuj się, aby rozładować wszelkie napięcia przed położeniem się do łóżka.
  8. Rzuć palenie papierosów i zrezygnuj z picia alkoholu
    Do powyższego zalecenia powinna zastosować się zarówna przyszła mama, jak i przyszły tata. Zacznijmy od tego, że alkohol ma zły wpływ na jakoś spermy, co może utrudniać zapłodnienie. Negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy oraz układ krążenia. Ponadto zaburza codzienną dietę przyszłych rodziców. Są to puste kalorie, zaburzające prawidłową masę ciała, która jest bardzo ważna zarówno dla zdrowia kobiet, jak i dla mężczyzn. To samo dotyczy palenia. Zarówno czynne, jak i bierne palenie tytoniu ma negatywny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu. Związki toksyczne pochodzące z dymu tytoniowego przenikają przez łożysko i zaburzają jego funkcję oraz strukturę. Niewydolność łożyska może doprowadzić do niedotlenienia płodu, a w konsekwencji do powstania wad wrodzonych. Dlatego bardzo ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę, przyszli rodzice postarali się rzucić palenie. Kategorycznie zabronione jest przyjmowanie narkotyków w okresie okołoporodowym.
  9. Postaraj się zredukować stres
    Wiadomo, że nie zawsze można uniknąć stresu i nerwów, jednak spróbuj nauczyć się prawidłowego odprężania oraz rozładowywania negatywnych emocji. Poczytaj o technikach relaksacyjnych i oddechowych. Może coś Ci się spodoba. Znajdź sobie zajęcie, które Cię uspokaja. Przy przygotowaniu psychicznym warto też dodać, że ważne jest również przygotowanie finansowe. Komfortowa sytuacja materialna rodziców pozwala skupić się na cieszeniu się ciążą i eliminuje zbędny stres.
  10. Znajdź przyjazną duszę, towarzyszkę w drodze do zostania mamą
    Już na etapie przygotowań warto znaleźć osobę, która będzie nad Tobą sprawowała opiekę w ciąży i po porodzie. To bardzo ważne, żeby był to ktoś, komu ufasz i kto podziela Twój sposób myślenia. Partner nie zawsze się sprawdzi się w tej roli. Może mama? Siostra? Przyjaciółka? A może doula? Słyszałaś o doulach? Doulami zostają kobiety (mamy), które mają już własne doświadczenie rodzicielskie. Wiedzą jak naprawdę to wszystko wygląda. Mogą one towarzyszyć Ci przy porodzie oraz wesprzeć we wczesnym macierzyństwie. Wspierają emocjonalnie, psychicznie oraz gdy trzeba to fizycznie. To dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy takiej osoby w naszym otoczeniu.

Pamiętaj, że zdrowy i silny organizm mamy, to idealny początek istnienia dla przyszłego malucha.

P.S. I obowiązkowo optymizm, optymizm i jeszcze raz optymizm! Zawsze działa ☺

Źródła:
http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
https://www.rodzicpoludzku.pl/Jak-przygotowac-sie-do-ciazy/Rady-poloznej.html