Komu zagraża konflikt serologiczny w zakresie RhD?
W grupie zagrożonej rozwojem konfliktu serologicznego w zakresie RhD znajdują się wszystkie kobiety z grupą krwi Rh(-), które są w ciąży z partnerem Rh(+)
Kluczowe znaczenie ma grupa krwi dziecka – konflikt serologiczny w zakresie RhD występuje, jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh(+) po ojcu, czyli odmienny niż u matki. Jeśli ojciec ma Rh(+), to prawdopodobieństwo, że dziecko będzie również Rh(+), wynosi około 50%.
Dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego w zakresie RhD to:
- poronienie
- ciąża pozamaciczna
- zabiegi wewnątrzmaciczne
- przedporodowe krwawienia, szczególnie jeśli matka nie otrzymywała profilaktycznie
- immunoglobuliny anty-D
- wystąpienie konfliktu serologicznego w poprzedniej ciąży
- poród
W każdym z tych przypadków może dojść do immunizacji oraz wytworzenia przeciwciał przeciwkrwinkowych. Konflikt serologiczny w zakresie RhD pojawia się, gdy niewielka ilość krwi dziecka przedostanie się do krwi matki. Ilość krwi wystarczająca do pobudzenia produkcji przeciwciał przeciwko krwinkom czerwonym dziecka to od 0,1 ml do 0,5 ml.
Na podstawie:
Dębska M i wsp. Profilaktyka konfliktu serologicznego – update 2020. Po Dyplomie. 2020; 4: 43-52. https://podyplomie.pl/ginekologia/34879,profilaktyka-konfliktu-serologicznego-update-2020. Data wejścia na stronę: 16.04.2024
Wielgoś M. i wsp. Konflikt serologiczny matczyno-płodowy. Forum położnictwa i ginekologii. 2023; 71: 42-47. https://www.forumginekologii.pl/artykul/konflikt-serologiczny-matczyno-plodowy-1. Data wejścia na stronę: 16.04.2024