W dzisiejszych czasach medycyna idzie z każdym dniem do przodu, dając nam rozwiązania będące nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Istnieją metody, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Poznaj je koniecznie!

  1. Oznaczenie grupy krwi i badanie przeciwciał. Ciężarna do 12 tygodnia powinna mieć oznaczoną grupę krwi (ojciec dziecka również). Dzięki temu można dowiedzieć się, czy możliwe jest zaistnienie zestawienia konfliktowego. Jeśli zestawienie takie istnieje, to należy również wykonać test na obecność przeciwciał, czyli tzw. odczyn Coombsa, który pozwala na wykrycie choroby hemolitycznej płodu i noworodka.
  2. Profilaktyka polegająca na podaniu immunoglobuliny anty-D. Preparat ten podawany jest kobietom w ciągu 72 godzin po porodzie. Jeśli do organizmu kobiety przedostały się krwinki płodu, immunoglobulina anty-D zneutralizuje je i kobieta nie wytworzy przeciwciał tak groźnych dla dziecka. Aby zwiększyć efekty profilaktyczne, podaje się ją nie tylko po porodzie, ale również między 28 a 30 tygodniem ciąży. Bardzo ważne jest, aby immunoglobulinę anty-D podać nie tylko w ciąży i podczas porodu, ale również po poronieniach, usunięciu ciąży pozamacicznej i inwazyjnych zabiegach wewnątrzmacicznych.